Eğer dişlerimize kaplamalar (kron veya köprüler) yapılması gerekiyorsa karşımıza metal destekli seramikler, zirkonyum destekli seramikler, cam seramikler, kompozit malzemeler, titanyum destekli seramikler çıkacaktır. Günümüzde akrilik ve plastik yapıdaki kaplamalar gündemden düşmüştür.

Hekiminiz size uygun malzemeyi probleminize göre önerecektir. Genel bir bilgi olarak:

En estetik kabul edilen malzeme cam seramiklerdir. Işığı mükemmel olarak geçirirler, dişeti uyumu mükemmeldir, altlarındaki dişin rengini yüzeye yansıtabilirler, çok doğal gözükürler. Ancak çok dayanıklı olmadıklarından ön dişlerde tercih edilirler ve tek tek yapılmaları uygundur. Köprü yapılarak eksik dişlerin tedavisi uygun değildir.

Zirkonyum destekli seramikler tüm ağızda kullanılabilirler. Estetik olarak cam seramiklerden daha az ışık geçirirler ancak yine de estetik olarak yeterlidirler. Bilgisayar teknolojisi ile üretildiklerinden pahalı tedavilerdir, ömürleri uzundur.

Metal destekli seramikler ışığı geçirmezler, ağzın tüm bölgelerinde kullanılabilirler. İyi bir diş teknisyeninin elinden çıkarsa estetik çalışmalar elde edilebilir. Günden güne zirkonyum materyalinin yaygınlaşması ile gündemden düşmektedir.

Kompozit malzemeler ile bilgisayar destekli sistemlerle yarım gün kadar kısa bir sürede sonuç elde etmek mümkündür.

Titanyum destekli seramikler metale karşı allerjisi olan hastalarda, zirkonyum köprülerin dayanıksız kalacağı vakalarda, implant üst yapılarında tercih edilir. Çok hafiftir, mükemmel biyouyumluluğu vardır, ışığı iyi geçirmez arka dişlerde tercih edilir bunun yanında pahalı malzemelerdir.

Sizin için en doğru malzemeyi hekiminiz önerecektir.

Unutulmaması gereken tekrar tekrar benzer tedavi olmaktansa bir kere kaliteli malzeme ile tedavi olmak daha karlı olacaktır.